banner-3

İYİ BİR LOGO NASIL OLMALI ?

İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır ?

Başarılı bir logo çalışmasına başlamadan önce her işte olduğu gibi bir ön çalışma yapılması gerekmektedir. Özellikle teknik açıdan uyulması gereken kurallar iyi araştırılmalı, dünya çapında üne sahip logoların geçmişleri ve ortaya çıkış hikayelerine bakılmalı, aceleye getirilmeden bir çalışma ortaya konmalıdır.

İyi bir logonun özelliklerini sıralarken aslında bir çok teknik detay var. Ancak biz daha temel özelliklerden bahsedeceğiz.

  1. Logo, firmayı (soyut yada somut olarak) temsil etmelidir. Ancak bunun için çoğunlukla soyut bir temsil daha fazla tercih edilir. Genellikle logoların bir hikayesi, bir çıkış noktası olur. Renk ve logo seçimi buna göre yapılır.
  2. Logonun en temel özelliği ayırt edici ve özgün olmalı.
  3. İnsanların zihninde daha kolay hatırlanabilir olmak çok önemli. Bu sebeple logolar mutlaka olabildiğince basit olmalı. Karmaşık logolar daha zor akılda kalır.
  4. Logo üzerindeki varsa harfler ve kelimeler kolayca okunabilir olmalıdır. Okuma zorluğu oluşturan karakterler, karmaşık harfler, insanların aklında kalmaz.
  5. Logo basılacak yüzeye veya yüzeylere kolayca ve düşük maliyetler basılabilir olmalıdır. Örneğin bir tekstil üreticisi için, logo renklerinin tekstil yüzeylere uygulanabilirliği araştırılmalı buna göre renk seçimi yapılabilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir